Atık Su Borusu Temizliği Nedir?

Atık Su Borusu Temizliği Nedir?

Oturduğumuz yapıların mutfak, tuvalet ve banyo bölümlerinde pis su boruları bulunur. Bu borular da en sık rastlanılan sorun ise tıkanma ve kötü kokudur. Kullanıcının yaptığı herhangi bir hata yoksa tıkanma sebebi boruların çökme nedeni ya da meyilsizliktir. Yapacağımız Atık Su Borusu Temizliği işlemi ise birçoğumuzun evinde gerçekleşen bu sorun için geliştirilmiş bir çözüm yöntemidir. İyi hesaplama ve planlama yapılmayan tesisatlar da bu sorunla çok sık karşılaşılmaktadır.

Bu sorunla karşılaşmamak için pis su tesisatı yapılırken meyil verilmesi ve ana gider borusuna bağlanması gerekir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi fazla meyil verilmesi durumunda ise su atıktan önce gider ve pislik borunun içinde kalır bu yüzden de tıkanma ve kötü kokular meydana gelir. Genellikle bu duruma mutfak borularında sık sık denk gelinir. Sebebi ise lavaboya atılan yağlı atıklardır. Lavaboya atılan yağlı atıkların yanı sıra meyve, sebze kabukları ve lavaboya dökülen yemekler de lavaboların pis su borularının tıkanmasına sebebiyet vermektedir.

Meyil oranı az verilmiş gider borularında da yine aynı sorunlarla karşılaşılır. Meyil verilmemiş pis su borularında da daralma olduğu görülmüştür. Bu daralmaların meydana geldiği borularda da sızıntılara denk gelmek mümkündür. Bu sızıntıların dışında pis su borularının patlaması sonucu su baskınları da meydana gelebilir. Bu yüzden pis su borusu tesisatı yapılırken kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir. Ezilmiş, paslanmış ya da eskimiş malzemeler kullanılmamalıdır. Aksi durumlarda tıkanma ve kötü kokular yapılar da yaygınlaşıp toplum sağlığını da olumsuz olarak etkileyecektir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için tesisatlar da iyi hesaplama ve planlama yapmak çok önemlidir.

Size Yardımcı Olabiliriz..
7/24 Su Tesisat Ustası