Kırmadan Su Kaçağı Bulma ve Kameralı Su Kaçak Tespiti

Su Kaçağı Uzmanı

Kırmadan Su Kaçağı Bulma ve Kameralı Su Kaçak Tespiti :

Kırmadan Su Kaçağı Bulma ve Kameralı Su Kaçak Tespiti , Kameralı sistemlerle su kaçağı bulma konusunda geniş bir tecrübeye sahip olmak yıllarca bu problemler üzerinde çalışmaktan geçer. Her dairede farklı bir su sızıntısı tespit ediyorsunuz ve gittiğimiz her dairenin tesisatı birbirinden farklı ustaların elinden geçmiştir. Onların yanlışlarını bulmak gün geçtikçe daha da zorlaştı. Usta veya malzeme hatasından kaynaklanan su kaçakları günümüzde yeni bir iş sektörünün kurulmasına sebep oldu. İşimiz aynı hasta doktor ilişkisine benzer bir hal aldı.

Ümraniye Su Tesisat
Ümraniye Su Tesisat

Diğer tesisatçılardan farklı olmamız tamir işine yönelip sürekli arızalı tesisat borularıyla uğraşmaktan geçiyor. Sürekli su kaçağı tamiri işiyle uğraştığımız için hataların nerelerden kaynaklanabileceğini önceden kestirebiliyoruz. Her evin can düşmanı olan su kaçakları, teknolojinin sektörümüze yansıması ile biraz daha kolay bulunmaktadır. Tecrübeli ustaların evinize girdiği andan itibaren kendinizi güvende hissetmeniz gerekir. Garantili iş yapan ve yaptığı işlerin sürekli arkasında duran bir esnaf kültürü ile çalışmaktayız.

Kırmadan Dökmeden Su Kaçağı Tespiti :

Tüm makine tertibatını satın almadan yarım yamalak sektöre girmek isteyen üç kağıtçılara karşı uyanık olmanızı tavsiye ediyorum. Su tesisatının ne olduğunu bilmeyen üç beş uyanık vatandaş eline kamera alıp su kaçağını bulmaya çalışmaktadırlar. Tecrübesi ve boruların nereden geldiğini tahmin edemeyecek bir anlayış size yanlış yerleri göstererek hem sizlere zarar veriyor hem de sektörümüze olan güveni bitirmektedir.

Hiç unutmam bir müşterimiz bizi arayıp su kaçağını gerçekten buluyor musunuz?

Bu soruyu sormasında ki maksadı dalga geçmek değil, daha önceden farklı birilerine su kaçağını bulmaları için boş yere para verdiği için bize hiç inanası gelmiyordu. Her yiğidin farklı bir yoğurt yiyiş tarzı vardır ama işe sadece paramı alayım mantığıyla giren arkadaşlar müşterilerimizi bu işi adam akıllı yapan firmalara karşı da soğutuyorlar. Ağzı yanan vatandaş su kaçak tespiti yapan firmalara ön yargı ile yaklaşıyor. Biz çalışanlar olarak 50 yıllık bir kökene sahip tesisatçı babalarımızdan bu mesleği teslim aldık. Siz bu işi bir kereye mahsus yaptırıyor olabilirsiniz fakat biz bu işi hergün yapıyoruz. Biriken bilgi deneyimi ile birlikte her firmadan bulunmayan görüntülü su kaçak aletleriyle çalışmaktayız.

Su Kaçağı Bulma :

Zemin içerisinde bulunan tesisat borularında su kaçağını bulmak için seramiklerinizin hepsini kırmaya gerek kalmadan sadece su kaçıran yerin üzerindeki bölüm açılarak tamir yapılabilmektedir. Patlayan boruda su akıtmasına neden olan dış etkenler fiziksel şartların düzgün bir şekilde uygulanmaması sonucu oluşabilmektedir. Plastik borularda yapılan sıcak kaynak havasının ısı derecesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu şartlara uygun olamayan tesisat boruları kullanım esnasında açılma göstermektedir. Firmamıza gelen su kaçağı problemlerinin %80`i sıcak su borularında kaynak yapılan ek yerlerin açılması sonucu meydana geldiği görülmektedir.

Banyo tadilat süreci içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken alt yapı tesisat borularının değişikliğidir. Su kaçağına meydan vermemek için pis su borularının döşenmesi esnasında çok sıkı kontrollerin yapılması şarttır. Gider borularının birbirine bağlanma noktalarında bulunan siyah contaların boruyu kastırmadan düzgün bir şekilde yerine yerleştirilmesi gerekmektedir. Boruların üzeri kapatılmadan önce sızdırmazlık testleri mutlaka yapılmalıdır. Hangi marka boru kullandığınızın önemi yoktur.

Taşınma esnasında veya depo aşamasında borularda oluşan kırık ve çatlaklar gözle görülmeyecek kadar ufak çapta olabilir. Kullanılan atık su tesisat boruları suyun akış yönüne göre doğru eğim verilerek yapılmalıdır. Evinizde temiz su tesisatı değişikliğine gidecek olursanız tesisatçı ustalardan 10 bar basınç testi uygulamasını yaptırdığınızda ek yerleri zayıf olan noktaları önceden görmüş olursunuz. Ana şebeke borunuza basınç düşürücü vana taktırmanız halinde tesisat borularınızı yüksek basınca karşı korumuş olursunuz.

Yurt dışından getirdiğimiz robot makineler ile tıkanıklık açma işlemlerini yapmaktayız. İstanbul Tesisat olarak mutfaklarda meydana gelebilecek her türlü tıkanıklıkları kırmadan kısa sürede açabiliyoruz.

Ev hanımlarının gününün büyük bir kısmı mutfakta yemek yaparak veya temizlik yaparak geçmektedir. Bazı hanımlarda işi olmasa dahi mutfakta oyalanırlar. Günün böyle büyük bölümünü mutfakta geçiren biri giderden su gitmezse tıkanırsa ne yapar? Mutfak giderinizin tıkanmasından dolayı canınız sıkılır ve aklınıza bir sürü şeyler gelir. Bu tıkanmadan dolayı birde tesisatınızın eskimesinden dolayı su sızıntıları meydana gelmektedir. Yani hem sizin rahatınız bozulur hem eviniz kirlenir, taşan sular ortalığı berbat eder. Hem de tesisattan gidemeyen su aşağı sızmaya başlar. Bu kadar dert bir aradayken bir de komşuyla uğraşırsınız. Halbuki önceden alınmış bir tedbir olsa bu haller yaşanmazdı. Mesela mutfak giderleri yağlanmadan dolayı tıkanır yağlanmayı engellemek için önceden yağ çözücüler kullanılsa boruda yağ birikmesi engellenir bu sayede gideriniz de tıkanmamış olur.
Evlerimizde meydana gelen mutfak gider tıkanıklıklarını bazen ev hanımları kendi imkanlarıyla yani kimyasal ilaç kullanarak açmaya çalışsa da bazen başarılı olamayabilirler. Bu kimyasalları tıkanmadan önce dökerlerse başarılı olabilir. Hortum ve nalburdan alınan sustalarla da denemeler yapılır fakat sonuç alınamayabilir. Kendi bünyemizde çalışan ustalarımızın özverili çalışmaları sonucunda evinizin mutfak giderinde meydana gelen tıkanıklıkları ekiplerimiz önce kameralı cihazla gözlemleyip ve daha sonra ise robot makine yardımıyla tıkalı mutfak gideri açma işlemini başarıyla gerçekleştirirler. Bu tür mutfak gideri açma işlemlerinde bizi tercih etmeniz durumunda ileride yaşayacağınız problemler için yardım alabilirsiniz.

Biz İstanbul Tesisat olarak evinizin mutfağında meydana gelmiş olan tıkanıklığın neden oluştuğunu araştırı ve kalıcı çözümler üretiriz. Bizden sonra tekrar aynı sorunu yaşamayın diye ne gerekiyorsa kameralı dedektörlerle noktasal olarak tespitini yapıp mutfak tıkanıklığınızla ilgili bilgi verildikten sonra tıkalı mutfak gideri açılma işlemine geçeriz. Tesisatta hata varsa onun da neresi değiştirilmesi gerekiyorsa size izah edip gerekeni yaparız. Mutfaklarda meydana gelen su kaçakları genellikle giderden dökülen yağlardan ve su ile atılan pisliklerden meydana gelmektedir.

Annelerimiz mutfaklarda çalışırken evyenin giderinden eline ne geçerse kanala göndermek ister. Çayın pasosunu, yemek artıklarını birde bulaşık makinesi bu gidere bağlıysa eyvah ki ne eyvah! Neden mi diyeceksiniz bulaşık makinesinin hortumu ve evye sifon hortumu aynı gider borusundan geçiyorsa lavabonunuzun tıkanması için bütün şartlar toplanmış olur. Lavabo borusunun içerisi yağdan zehir gibi olur. Üstelik bu durumda ki tıkanmaları öyle lavabo açıcı benzeri kimyasallarlada açmak mümkün olmaz. Peki ben ne yapacağım benim lavabo tıkanıklığı açma makinem var diyorsanızhiç korkmayın. Ama yoksa evinizin parkeleri, halıları, batmadan bizi arayın.

Lavabo açmak için diğer bir yöntem karbonat ve sirkedir. Bu iki karışımı gider borusunun içerisine boşaltın. 1 bardak karbonat ve yarım bardak sirke ekleyerek üzerine sıcak su ekleyin. Sıcak su eklerken çok dikkatli olun üzerinize sıçramasın yavaşça bu işlemi gerçekleştirin. Tabi bu yöntemler lavabo açmak için basit yöntemlerdir. Profesyonel lavabo açıcıların yerini tutamaz. Ben bunlarla uğraşamam diyorsanız piyasada çok cüzi fiyatlarla satılan profesyonel lavabo açları deneyebilirsiniz.

Tüm sıhhi tesisat sistemlerinde tıkanıklık yaşanabilir. Bu durumda bunu önlemek için bir yol geliştirmek gerekir. Ancak, çoğu insan tıkalı lavabo ve tuvaletleri kendi açmayı dener. Eğer kendi işini tamamlamak istiyorsa kişi gereken en doğru araçlara sahip olmalı ve biraz kararlı olmalıdır.

Tıkanan mutfak lavabosu, küvet, tuvalet ve zemin giderlerinin tıkanıklığını temizlemek için neler yapılması gerektiğini size göstereceğim. Bu kanıtlanmış teknikler herhangi bir tıkanmayı açmak ve borudaki pislikleri çıkarmak için kullanılabilir. Eğer, bir kaç denemeden sonra sonuç alamadıysanız işini bilen kurumsal bir firma aramayı unutmayın. Çok fazla kuvvet uygulayarak kalıcı bir boru patlamasına veya sağlık açısından bir zarara uğramak istemezsiniz.

Tıkanıklıkla mücadele etmek için herhangi bir nalburdan veya tesisatçı tanıdığınızdan gerekli malzemeyi temin etmelisiniz.

Özellikle bir lavabo pompası ve tuvalet pistonu her evde lazım olabilecek gereçlerdir. Mutlaka bulundurulmalıdır.

Bunun yanı sıra susta dediğimiz makara şeklinde boru içine salınarak elle döndürülen yaylar vardır. Uzunlukları 20 metreye kadar olanları olmasına rağmen herhangi bir evde 6-7 metrelik bir susta işinizi görür. Burgulu elle çevrilen bu aletlerin farklı lavabo açma uçları bulunur. Uygun uç bulunup işlem yapılır.

Çok büyük bir tıkanıklık mevcutsa aynı sistemin elektriklisi kullanılmalıdır. Tabi bu makine sizde olmadığı için mecburen profesyonel bir firma çağırılır. Elektrikle çalışan bu makineler elle çevrilen burgu yaylara göre daha kuvvetli ve pratik olur. Her türlü tıkanıklığın açılması sağlanır, hatta ağaç kökleri ve buna benzer atıkların bile temizlenmesi mümkün olur.

Lavabo tıkanıklığı nasıl açılır?

En küçük lavabo tıkanıklıkları su doldurularak pompalama ile açılabilir. Lavaboyu su ile doldurun, ardından pompalayarak suyun gitmesini sağlayın. Kuvvetlice hızlı bir şekilde su tahliye olurken aşağı ve yukarı birkaç kez pistonu çalıştırın. Böylece mutfak giderindeki yağlar kuvvetli akıntıyla gidebilir. Bir banyo lavabosu tıkalıysa pompalarken diğer deliklere de bez tıkamak gerekir. Çünkü bir giderden pompa ile basınç yaptığımız an bağlı olduğu diğer deliklerden basınç kaybı olmamalıdır. Tıkadığımız bez basıncı sağlamaya yardımcı olur.

Gider içine kablo sokarak ta açmayı deneyebiliriz. Pimaş boru içerisinde şekil alıp dönebilecek kadar esnek olan herhangi bir hortum veya kablo ile gidere sıkışan atıklar hareket ettirilerek gider açılabilir. Bu işlemi yaparken kablo gibi nesnelerin ucunu kıvırarak kanca haline getirebiliriz. Saat yönünde çevirerek boru içindeki atığa takıldığını anladığımız an çevirerek geri çekmeliyiz. Kanca atıklara takıldığında geri çekemesek de parçalanmasını sağlarız. Ardında lavaboyu sıcak su ile doldurarak kalıntıları temizleyebiliriz. Bu arada pistonu kullanırsak daha etkili olur. En çok dikkat edilmesi gereken nokta kablonun borunun içine kaçırılmamasıdır. İçeride kalacak olursa çıkarmak için tüm boruyu değiştirmeniz gerekebilir.

Küvet gideri tıkanması :

Aniden küvet giderinin tıkanması çok rastlanmayan bir durumdur. Küvetteki tıkanıklık genellikle her gün daha yavaş tahliye şeklinde birkaç haftalık bir süre içinde oluşur. Hepimiz bu arızaya şahitlik etmişizdir. Çünkü bu olay kıl tüy ve saçların giderde birikmesi ile oluşur.

Bir lavabo tıkandıysa yine ilk olarak piston ile müdahale edilebilir. Sonuç alınamaz ise küvet drenaj sökün ve tüm saç ve sabun kalıntılarını dışarı dökün. Elinizin ulaşmadığı kısımlar için bükülmüş bir tel kullanın. Genellikle saç ve sabun artıkları temizlendiğinde suyun yavaş gitmesi de düzelmiş olur.

Yine bol sıcak su akıtarak yapışan atıklarında tamamen temizlenmesini sağlayabiliriz.

Zemindeki gideri temizleme :

Birçok banyoda, bodrumda, garaj ve otoparklarda atık su giderleri bulunur. Bu tip yer giderleri zamanla tüy, kıl, toz, toprak, yaprak ve bazı bakterilerden dolayı tıkanabilir. Borunun uzun olması da işin dezavantajıdır. Çünkü boru hattı ne kadar uzun olursa o kadar çabuk tıkanır. Nedeni ise verilemeyen eğimdir. Bu zor tıkanıklıkları açmak için elektrikli bir kanal açma makinesi ve profesyonel usta gerekir. Birbirine eklenen spiral burgu yaylar sayesinde 25 metre ye kadar tıkanıklığa ulaşılabilir. Genelde en alt katta rögara yakın kısımlarda yapılan bu çalışmalar esnasında zehirli gazdan etkilenmemek önemlidir. Logarda bulunan zehirli gazlar ev içine de giriyor olabilir dikkatli olmakta fayda var.

Bapcılar Tıkanıklık Açma

Su Kaçağı Tespiti

Size Yardımcı Olabiliriz..
7/24 Su Tesisat Ustası